logo logo

Isador Lubin

Isador Lubin, American economist.

Background

  • Lubin, Isador was born on June 9, 1896 in Worcester, Massachusetts, United States. Son of Harris and Hinda (Francke) Lubin.

  • Education

    • Bachelor of Arts, Clark College, Worcester, 1916, Doctor of Laws, 1941. Student of University Missouri, 1916-1917, University of Michigan, 1919-1920. Doctor of Philosophy., Robert Brookings Graduate School, 1926.

      Honorary Doctor of Laws, Brandeis U., 1966.

    Career

    • ; 1 daughter, Alice (Mistress A.L. Everitt). Married second, Ann Shumaker, February 29, 1932 (deceased November 1935). 1 daughter, Ann (Mistress L. Buttenwieser).

      Married 3d, Carol Riegelman, January 30, 1952. Instructor economics U. Missouri, 1917-1918. Statistician United States Food Administration, 1918.

      Special expert United States War Industries Board, 1918-1919. Assistant professor economics University of Michigan, 1920-1922. Associate professor economics U. Missouri, 1924.

      Member of staff Brookings Institution, 1922-1933. Member teaching staff Robert Brookings Graduate School, 1923-1926. United States commissioner labor statistics, 1933-1946.

      Economics assistant to White House, 1941-1945. Director Confidential Reports, Inc., president, Chairman of the Board 1946-1951. United States representative with rank of minister Economics and Social Council United Nations, 1946-1963, alternate delegate General Assembly, 1951-1953.

      Industrial commissioner State New York, 1955-1959. Arthur T. Vanderbilt professor public affairs Rutgers University, 1959-1961, director urban fellowship div. Urban Center, 1961-1962.

      Economics consultant Twentieth Century Fund, 1960-1976. Consultant United Israel Appeal on Programs in Israel, 1961-1978. Director Eastern Life Insurance Company, 1960-1972.

      Former special assistant, adviser numerous governmental agys., International Labor Organization, United Nations, other international bodies. Member Council on Foreign Relations, 1949-1978. Member National Committee Money and Credit, 1958-1961.

      Consultant Office Statistical Policy, United States Bureau Budget, 1946-1963. Chairman Amalgamated Shirt Industry Pension Fund. Chairman President’s Railroad Marine Workers Commission, 1963.

      Columbia Seminar associate.

    Works

    • Author of numerous books, monographs and reports. Contributor economics journals.

    Religion

    Denomination: Judaism

    Membership

    Member of staff Brookings Institution, 1922-1933. Member teaching staff Robert Brookings Graduate School, 1923-1926. Member Council on Foreign Relations, 1949-1978.

    Member National Committee Money and Credit, 1958-1961. Member National Capitol Democratic. Member Executive Committee American Joint Distribution Committee.

    Fellow International Institute Statistics, American Statistical Association (Vice-President 1937-1938, president 1946). Member American Economics Association. Clubs: Cosmos (Washington).

    Connections

    • Married Alice Berliner, September 14, 1923 (divorced 1928).; married second, Ann Shumaker, February 29, 1932 (deceased.; married 3d, Carol Riegelman, January 30, 1952.
    • father: Harris Lubin
    • mother: Hinda (Francke) Lubin
    • spouses: Alice Berliner
    • Ann Shumaker
    • Carol Riegelman
    See on larger map
    Born June 9, 1896
    Died July 6, 1978
    (aged 82)
    Nationality