logo logo

Howard Vincent Harper

Howard Vincent Harper, American clergyman, author. Member religious advising committee National Safety Council, 1961. Board of directors North Conway Institute Alcoholics and Alcoholism, Boston, 1960-1967.; Member Psi Upsilon.

Background

  • Harper, Howard Vincent was born on June 1, 1904 in Kenton, Ohio, United States. Son of Earl Vincent and Grace (Howard) Harper.

  • Education

    • Bachelor of Philosophy, Kenyon College, 1927, honorary Doctor of Divinity, 1953. Bachelor of Divinity cum laude, Bexley Hall, Gambier, Ohio, 1930.

    Career

    • May 1968); married second, Josephine Montgomery Williams, June 7, 1969. Ordained to ministry Episcopal Church, 1931. Served as pastor in Cleveland, 1931-1933, Hudson, Ohio, 1933-1935, Waycross, Georgia, 1935-1940, The Plains, Virginia, 1940-1942, Jackson, Michigan, 1942-1953.

      Assistant to bishop of Michigan, 1952-1953. Nat. director laymen’s work Episcopal Church, 1953-1967. Honorary canon St. Paul’s Cathedral, Detroit, 1952-1978.

      Founder, 1st president National Diocesan Press, 1938.

    Works

    • Author: Days and Customs of All Faiths, 1957. Customs and Holidays Around the World, 1963. The Vestryman’s Manual, 1964.

      Profiles of Protestant Saints, 1967. The Episcopalian’s Dictionary, 1974. Also numerous articles, tracts and syndicated column Days and Customs of All Faiths, 1952-1978.

      Associate editor Southern Churchman.

    Membership

    Member religious advising committee National Safety Council, 1961. Board of directors North Conway Institute Alcoholics and Alcoholism, Boston, 1960-1967. Member Psi Upsilon.

    Connections

    • Married Elizabeth Lane, December 2, 1935 (deceased.; married second, Josephine Montgomery Williams, June 7, 1969.
    • father: Earl Vincent Harper
    • mother: Grace (Howard) Harper
    • spouses: Elizabeth Lane
    • Josephine Montgomery Williams
    See on larger map
    Born June 1, 1904
    Died August 30, 1978
    (aged 74)
    Nationality