logo logo

Andrew George Latta Mcnaughton

Andrew George Latta Mcnaughton, Canadian consultant engineer. Decorated Commander of Order of Bath, Commander Order of St. Michael and St. George, D.S.O., Companion of Honor; Order of Leopold (Belgium), 1946; also numerous medals and awards associations and professional orgns. Honorary member several associations.

Background

  • Mcnaughton, Andrew George Latta was born on February 25, 1887 in Moosomin, Saskatchewan. Son of Robert D. and Christina, Mary Ann (Armour) McN.

  • Education

    • Bachelor of Science, McGill University, 1910, Master of Science, 1912, Doctor of Laws, 1920. Doctor of Civil Law, Bishop University, 1937. Doctor of Laws, Queen’s University, 1941, University of Birmingham, 1942, University of Ottawa, 1943.

      U. Saskatchewan, 1944. Michigan State University, 1955, U. Toronto, 1961. Doctor Military Science, Royal Military College of Canada, 1963.

      Graduate Royal Staff College, Camberley, England, and Imperial Defense College, London, England.

    Career

    • Commissioned Lieutenant, Canadian Army, 1910, advancing to general, 1944, retired. Member committee for reorganizing Canadian Militia, 1919. Deputy chief of general staff National Defence Headquarters, Ottawa, 1923-1926, chief, 1929-1935.

      General officer commanding First Canadian Division, 1939, commander VII Corps. 1940; general officer commanding-in-chief First Canadian Army Overseas, 1942-1944. Member Privy Council of Canada, minister of nat. defence, November 1944-August 21, 1945.

      President Canadian Atomic Energy Control Board to January 1948. Delegate of Canada to United Nations, 1948-1950, representative of Canada, Atomic Energy Commission, United Nations, 1946-1950. Chairman International Joint Commission, 1950-1962.

      Chairman Canadian section Canada-United States Joint Board on Defense, 1945-1959.

    Membership

    Member committee for reorganizing Canadian Militia, 1919. Member Privy Council of Canada, minister of nat. defence, November 1944-August 21, 1945. Member Anglican Church.

    Clubs: Rideau (Ottawa).

    Connections

    • Married Mabel Clara Stuart Weir, September 17, 1914. Children: Christina Pauline Stuart (Mistress.
    • father: Robert D. Christina
    • mother: Christina
    • spouse: Mabel Clara Stuart Weir
    • child: Christina Pauline Stuart (Mrs Mcnaughton
    See on larger map
    Born February 25, 1887
    Died July 11, 1966
    (aged 79)
    Nationality