logo logo

Joseph Ewing Mcdonald

Joseph Ewing Mcdonald, American senator. member United States House of Representatives from Indiana, 31st Congress, 1849-1851; member United States Senate from Indiana, 1875-1881.

Background

  • Mcdonald, Joseph Ewing was born on August 29, 1819 in Butler County, Ohio, United States. Son of John and Eleanor (Piatt) Mcdonald.

  • Education

    • Graduate Asbury College (now De Pauw U.), 1840.

    Career

    • Moved to Montgomery County, Indiana, 1826. Admitted to Indiana bar, 1843. Prosecuting attorney LaFayette (Indiana) Circuit, 1843-1847.

      Practiced law, Crawfordsville, Indiana, 1847-1859. Member United States House of Representatives from Indiana, 31st Congress, 1849-1851. Attorney general Indiana, 1856, 58.

      Chairman Indiana Democratic State Committee, 1874. Member United States Senate from Indiana, 1875-1881, member special commission to investigate frauds in Southern states that occasioned Hayes-Tilden election dispute.

    Membership

    Member United States House of Representatives from Indiana, 31st Congress, 1849-1851. Member United States Senate from Indiana, 1875-1881.

    Connections

    • Married Nancy Ruth Buell, December 25, 1844. Married second, Araminta Vance, September 15, 1874.
    • father: John Mcdonald
    • mother: Eleanor (Piatt) Mcdonald
    • spouses: Nancy Ruth Buell
    • Araminta Vance
    See on larger map
    Born August 29, 1819
    Died June 21, 1891
    (aged 71)
    Nationality