logo logo

John B. Weber

John B. Weber, American congressman. member 49th to 50th Congresses (1885-1889), 33d New York District.

Background

  • Weber, John B. was born on September 21, 1842 in Buffalo. Son of Philip J. and Mary Anna (Yung) Weber.

  • Education

    • High school education.

    Career

    • Enlisted as private 44th New York Vol. Infantry (“Elsworth Avengers”), August 7, 1861. Successively corporal to actg. a.-a.-g.

      Colonel 89th United States.C.T., September 19, 1863-June 20, 1864. Assistant postmaster Buffalo, 1870-1873. Defeated for sheriff Erie County by Grover Cleveland but elected to succeed him for term, 1874-1876.

      Member 49th to 50th Congresses (1885-1889), 33d New York District. Commissioner of immigration port of New York, 1890-1893. Chairman commission to investigate in Europe causes inciting immigration.

      Visited various European countries, chiefly Russia, in connection with Jewish persecutions. Commissioner general Pan-American Exposition, Buffalo, 1901. Home: Lackawanna, New York.

    Membership

    Member 49th to 50th Congresses (1885-1889), 33d New York District.

    Connections

    • Married Elizabeth J. Farthing, January 7, 1864 (died 1900).; married second, Alice J. Roberts, August 7, 1913. Children: Mary Frances (Mistress.
    • father: Philip J. Weber
    • mother: Mary Anna (Yung) Weber
    • spouses: Elizabeth J. Farthing
    • Alice J. Roberts
    • child: Mary Frances (Mrs Weber
    See on larger map
    Born September 21, 1842
    Died December 18, 1926
    (aged 84)
    Nationality