logo logo

James Marion Baker

James Marion Baker, American diplomat. Mason.

Background

  • Baker, James Marion was born on August 18, 1861 in Lowndesville, South Carolina, United States. Son of Theophilus and Mandeline (Latimer) Baker.

  • Education

    • Student Wofford College, Spartanburg, South Carolina., 1879-1880.

    Career

    • Assistant librarian United States Senate, August 7, 1893-April 13, 1913, compiler of numerous government publications in Senate Library. Elected secretary United States Senate, April 13, 1913. Deputy commissioner Internal Revenue Bureau, United States Treasury Department, July 19, 1919-February 28, 1921.

      Connected with law office of Lawrence A. Baker, Washington, District of Columbia, February 28, 1921-October 15, 1931. American minister to Siam, by appointment of President Roosevelt, September 7, 1933. Owing to ill health resigned, March 17, 1937.

    Membership

    Mason.

    Connections

    • Married Mary Adams, January 26, 1888. Children: James Marion, Lawrence Adams, Mac Latimer.
    • father: Theophilus Baker
    • mother: Mandeline (Latimer) Baker
    • spouse: Mary Adams
    • children: James Marion Baker
    • Lawrence Adams Baker
    • Mac Latimer Baker
    See on larger map
    Died November 21, 1940
    (aged 79)
    Nationality