logo logo

Frank Fakaotimanava LUI

Frank Lui was elected into office in the General Elections of early 1993, taking over from the interim premiership of Young Vivian, which was put in place following the passing of long-serving Premier Sir Robert Rex in December 1992. Mr. Lui was re-elected into office for a second term as Premier in 1996. He lost his seat in the 1999 election, and announced his retirement.

Politics

Independent_(politician)

Party affiliation: Independent Party

Connections

  • child: Young Vivian
  • Wife: Iris
See on larger map
Born January 1, 1945
(age 71)
Nationality
Ethnicity:
  • March 9, 1993 - March 26, 1999
    Premier
    Niue

Award

Contributor  

Kseniya Kulik last changed 21/10/2011 view changes
Go
up
Edit Profile