logo logo

Francis Oscar Lindquist

Francis O. Lindquist was a Representative from Michigan.

Background

  • Lindquist was born in Marinette, Wisconsin on September 27, 1869.

  • Education

    • Attended the common schools.

    Career

    • In 1904 Francis engaged in the mail-order clothing and manufacturing business; moved to Grand Rapids, Michigan, in 1915 and became president of the Canada Mills Co., of New York and Michigan. He was elected as a Republican to the Sixty-third Congress (March 4, 1913-March 3, 1915), but was not a candidate for renomination in 1914. He resumed the mail-order business in Grand Rapids.

      After the First World War Francis returned to Greenville, Michigan, and supervised a correspondence-school course for sales people. He was later an unsuccessful candidate for election in 1922 to the Sixty-eighth Congress.

    Politics

    Party affiliation: Republican Party

    Connections

    • father: John O.Lindquist
    • mother: Marie L.Lindquist
    • Wife: Clare Bannister
    Francis Oscar Lindquist
    See on larger map
    Born September 27, 1869
    Died September 25, 1924
    (aged 54)
    Nationality
    Ethnicity:
    • 1904 - 1915
      President of the company, Mail-order clothing and manufacturing business
    • March 4, 1913 - March 4, 1915
      Michigan's 11th congressional district
    • 1915
      President, Canada Mills Company
      Grand Rapids, Michigan, United States

    Contributor  

    Jenya Maksimik last changed 02/06/2012 view changes
    • General Info
    Go
    up
    Edit Profile