logo logo

Svetozar Marovic

Svetozar Marovic is a lawyer and a Montenegrin politician. He was the only president of Serbia and Montenegro. His term officially expired on June 3, 2006 when Montenegro declared its independence.

Politics

Party affiliation: Democratic Party

Religion

Denomination: Montenegrin Orthodox

Connections

  • father: Jovo
  • mother: Ivana
  • Wife: Dina Prelevic
  • Son: Milos Marovic
  • Daughter: Milena Marovic
Svetozar Marovic
See on larger map
Born March 31, 1955
(age 61)
Nationality
Ethnicity:
  • 1990
    member, Parliament of Montenegro
  • 1994 - 2001
    speaker, Parliament of Montenegro
  • March 7, 2003 - June 3, 2006
    Prime Minister, Government of Serbia and Montenegro
  • March 7, 2003 - June 3, 2006
    president, Serbia and Montenegro
  • 2007
    Vice-President, Democratic Party of Socialists of Montenegro

Award

Contributor  

Anastasia Sobol last changed 02/12/2012 view changes
  • Album
    • Photo
    • Photo
  • Career
    • Parliament of Montenegro
      • Photo
    • Democratic Party of Socialists of Montenegro
      • Photo
Go
up
Edit Profile