logo logo

John Rhoderic Mcpherson

John Rhoderic McPherson was a Unated States Senator from New Jersey who served three terms of office.

Education

  • McPherson attended the local common schools and pursued an academic course.

Career

  • He was involved in agriculture and was a dealer in livestock. He served on the Board of Aldermen of Jersey City from 1864 to 1870.

    In the Senate, he served as chairman of the Committee on Naval Affairs in the Forthy-six through Fifty-third Unated States Congress).

    He was elected as a Democrat to the United States Senate in 1877 and was reelected in 1883 and 1889, and served from March 4, 1877, to March 4, 1895. In the Senate, he served as chairman of the Committee on Naval Affairs in the Forty-sixth through Fifty-third United States Congresses.

Politics

Party affiliation: Democratic Party

Membership

  • The Board of Aldermen of Jersey City , the USA
    1864 - 1870

  • New Jersey Senate
    1871 - 1873

  • The United States Senate
    1877 - 1895

John Rhoderic Mcpherson
See on larger map
Born May 9, 1833
Died October 8, 1897
(aged 64)
Nationality
Ethnicity:
  • 1864 - 1870
    the Board of Aldermen of Jersey City
  • 1871 - 1873
    the New Jersey Senate
  • March 4, 1877 - January 4, 1895
    a Democrat, the United States Senate

Contributor  

Tatyana Gabrusionok last changed 13/05/2012 view changes
  • General Info
Go
up
Edit Profile