logo logo

Dr. Horst EHMKE

Dr. Horst EHMKE, German Member of the Bundestag.

Background

  • EHMKE, Dr. Horst was born on February 4, 1927 in Danzig.

  • Education

    • Danzig secondary school. University of Gottingen, law, economics. University of Princeton/USA, history, political science.

      University o Freiburg/Breisgau, Professor for Public Law, 1961.

    Career

    • Research assistent, parly, group of the Sozialdemokratische Partei Deutschlands (Social Democratic Party of Germany), 1952-1956. Undersecretary, Federal Ministry of Justice, 1967-1969. Member of Exec, board, German Society for Foreign Policy.

      Member of Exec, board, Friedrich Ebert Foundation. Federal Minister of Justice, Mar.-Oct. 1969; Federal Minister for Special Tasks October 1969- December 72.

      Head of Federal Chancellory, October 1969-Dec. 72; Federal Minister of Research and Technology, December 1972-May 74. Federal Minister of Postal Services and Telecommunications, December 1972- May 74.

      Member of Exec, board, Sozialdemokratische Partei Deutschlands (Social Democratic Party of Germany), since 1973. Deputy chairman, Sozialdemokratische Partei Deutschlands (Social Democratic Party of Germany) parly, group, since 1977. Chairman. Working Group I, Sozialdemokratische Partei Deutschlands (Social Democratic Party of Germany), since 1977.

      Member of Bundestag, party list of Nordrhein-Westfalen. Research assistent. Ford Foundation, Köln and Berkeley/USA.

    Politics

    Religion

    Protestant.

    See on larger map
    Born February 4, 1927
    Nationality