logo logo

Jacques VERNIER

Jacques VERNIER, French Member of the European Parliament. Knight of the Order of National Merit.

Background

  • VERNIER, Jacques was born on July 3, 1944 in Paris. Parents: Charles Vernier and Georgette Vernier (née Mangin).

  • Education

    • Ecole Polytechnique, Paris, engineering, October 1962-Oct. 1964; Ecole supérieure des Mines de Paris (Advanced College of Mining Studies) October 1965-Oct. 1968, engineering; spoken languages: English.

    Career

    • Mayor, Douai, since 1983. District councilor, Nord-Pasde-Calais, since 1983. Member of the European Parliament, July since 1984.

      Mine maintenance, Strasbourg, October 1968-Oct. 1972; Seine Water Authority of Normandy. Paris, October 1972-Jun.

      1974; Picardy Water Authority, Douai, June 1974-Aug.

    Works

    • La Bataille de l’Environnement, Robert LafTont, 1971.

    Politics

    Party affiliation: Rally for the Republic

    Religion

    Catholic.

    Connections

    • Spouse Bertille Janssen, 1968. Children: Cyrille, Agnès, Vincent, Hélène.
    See on larger map
    Born July 3, 1944
    (age 73)
    Nationality

    Award