Log In

Carl Spaatz Edit Profile

army officer

Carl Spaatz, American army officer. Club: Army and Navy (Washington).

Background

Spaatz, Carl was born on June 28, 1891 in Boyertown, Pennsylvania, United States. Son of Charles and Ann (Muntz) Spaatz.

Education

Bachelor of Science, United States Military Academy, 1914. Student Aviation School, San Diego, California, 1915-1916. Graduate Tactical School, 1925, Command and General staff schedul, 1936.

Career

Commissioned Second lieutenant, United States Army, 1914, and advanced to brigadier general, 1940, general, 1945. With 25th Infantry, Hawaii, 1914-1915. With 1st Aero Squadron, New Mexico, 1916, later with Punitive Expedition, Mexican border.

3d Aero Squadron, Texas, 1917. Became major, 31st Aero Squadron, American Expeditionary Force, August 1917. Officer in charge of training, Issoudon, France, November 1917-September 1918.

Became commander pursuit squadron. Brought down 2 enemy planes in St. Mihiel offensive (awarded Distinguished Service Cross). Assistant air officer Western Department, San Francisco, 1919-1920.

Charge Flying Circus, flying over United States in connection with Victory Loan drive, 1919. Commanded Mather Field, California, July-October 1920. Commanding officer Kelly Field, Texas, 1920-1921.

Air officer 8th Corps Area, 1921. Commanded 1st Pursuit Group, Selfridge Field, Michigan, 1922-1924. Office of Chief of Air Service, 1925-1929.

Refueling flight, Los Angeles, 1929 (awarded Distinguished Flying Cross for record established). Commander 7th Bombardment Group. Rockwell Field, California, later commanding officer of Rockwell Field, 1929-1931.

Commanding officer 1st Bombardment Wing, March Field, California, 1931-1933. Chief of training and operations div., Office of Chief of Air Corps, 1933-1935. Executive officer, 2d Wing, Air Force, 1936-1939.

Chief Plans Division, Air Corps, 1940. Chief of air staff, 1941. Assigned chief air force Combat Command, 1942.

Chief air adviser to General Eisenhower, N. Africa, December 1942. Deputy air commander N. Africa Theatre of Operations, 1943. Commander N.W. African Air Forces, Sicily, 1943.

Appointed commander in chief United States Strategic Air Force in Europe, January 1944. Appointed commander in chief, United States Strategic Air Force against Japan, July 1945. Assigned Headquarters A.A.F., Washington, October 1945.

Commanding General Army Air Forces, 1946. Chief of staff, Air Force, Department of Defense, 1947-1948. Retired from Army Air Force July 1948.

Membership

Club: Army and Navy (Washington).

Connections

Married Ruth Harrison, 1917. Children: Katherine Harrison, Rebecca Wayne, Carla.

father:
Charles Spaatz

mother:
Ann (Muntz) Spaatz

spouse:
Ruth Harrison

children:
Katherine Harrison Spaatz

Rebecca Wayne Spaatz

Carla Spaatz