Log In

Anandrao Vithoba Adsul Edit Profile

politician , member of the Lok Sabha

Anandrao Vithoba Adsul is a member of the 16th Lok Sabha of India.

Background

Adsul, Anandrao Vithoba was born on June 1, 1947 in Shirambe, India. Son of Vithoba and Venubai Adsul.

Education

Bachelor, Shivaji University, Kolhapur.

Career

He had represented the Amravati constituency in 15th Lok Sabha and Buldhana constituency of Maharashtra in the 14th Lok Sabha, 13th Lok Sabha and 11th Lok Sabha. 1996: Elected to 11th Lok Sabha\r\n1999: Re-elected to 13th Lok Sabha (2nd term)\r\nOct. 1999-Jul. 2002: Chief Whip, Shiv Sena Parliamentary Party, Lok Sabha\r\n1999-2002: Member, Committee on Human Resource Development\r\n2000-2002: Member, Committee on Transport and Tourism\r\n2000-Mar.

2002: Member, Consultative Committee, Ministry of Railways\r\nJul. 2002-Aug. 2002: Leader, Shiv Sena Parliamentary Party\r\n26 Aug. 2002 - May 2004: Union Minister of State, Ministry of Finance and Company Affairs\r\n2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (4th term)\r\n6 Aug.

2009 - Member, Committee on Public Accounts\r\n31 Aug. 2009 - Member, Committee on Petroleum and Natural Gas\r\n23 Sep. 2009 - Member, Committee on Government Assurances\r\n5 May 2010 - Member, Committee on Public Accounts.

2014: Re-elected to 16th Lok Sabha (5th term)\r\n1 Sep. 2014: Chairperson, Standing Committee on Chemicals and Fertilizers.

Achievements

  • He has been honoured with Sansad Ratna Award in 2011, 2012 and 2013.

Politics

He represents the Amravati constituency of Maharashtra and is a member of the Shiv Sena (SS) political party.

Connections

father:
Vithoba Adsul

mother:
Venubai Adsul