Log In

Charles Maynard Cooke Edit Profile

Naval officer

Charles Maynard Cooke, American naval officer. Awarded Distinguished Service Medal, Victory Medal (World Wars I and II); Honorary Knight Commander Military Order of Most Excellent Order of British Empire. Officer dans l’Ordre de la Chevalier de la Legion d’Honneur’Honneur, French Republic. Member of the United States Naval Institute; Club: Army and Navy (Washington, District of Columbia).

Background

Cooke, Charles Maynard was born on December 19, 1886 in Fort Smith, Arkansas, United States. Son of Charles Maynard and Sarah Bleeker (Luce) Cooke.

Education

Bachelor of Science, University of Arkansas, 1905. Bachelor of Science, United States Naval Academy, 1910.

Career

Ensign, United States Navy, 1912 and advanced through the grades to admiral, 1946. Commanded Submarines E-2, R-2. S-5, Submarine Division 11, Battleship Pennsylvania.

Commandant, Naval Station, Guantanamo. Fleet war plans officer, United States Fleet, 1936-1938. Assistant chief of staff, commander in chief, United States Fleet, 1942-1945.

Chief of Staff to Commander in chief United States Fleet, September 1944-October 1945. Deputy chief Naval Operations, 1945. Commander 7th Fleet, 1946-1948, retired May 1, 1948.

Membership

Member of the United States Naval Institute. Club: Army and Navy (Washington, District of Columbia).

Connections

Married Lesley Temple, April 30, 1913 (died 1917).; married second, Mary Louise Cooper, October 5, 1921. Children: Lesley (deceased), Anne Bleeker.

father:
Charles Maynard Cooke

mother:
Sarah Bleeker (Luce) Cooke

spouses:
Lesley Temple

Mary Louise Cooper

children:
Lesley Cooke (deceased)

Anne Bleeker Cooke