Log In

Ing. Walter MEISCHBERGER

Member of the Nationalrat

Ing. Walter MEISCHBERGER, Austrian Member of the Nationalrat.

Background

MEISCHBERGER, Ing. Walter was born on September 21, 1959 in Innsbruck.

Education

Higher Technical Teaching Centre, Pinkafeld, 1980.

Career

Area representative, Freiheitliche Partei Österreichs (Freedom Party of Austria), Kematen, since 1987. Regional General Secretary, Tirol, since 1988, and General Secretary, Freiheitliche Partei Österreichs (Freedom Party of Austria), since 1990. Federal Managing Director of Freiheitliche Partei Österreichs (Freedom Party of Austria), November 1989-1990.

Member of Bundesrat, April 1984-Nov. 1990; worked on family business and teacher of plumbing, Innsbruck, 198I-. Started own mineral oil business, Innsbruck, 1985.