Log In

James Samuel West Edit Profile

Clergyman

Background

West, James Samuel was born on March 17, 1875 in High Peak, Virginia, United States. Son of Review William Wallace and Margaret Emeline (Underwood) West.

Education

Bachelor of Arts, Denison U., 1904. Graduate Rochester Theological Seminary, 1908. Doctor of Divinity, Denison U., 1926, Berkeley Division School, 1926.

Career

State department field secretary, Ohio State Young Men’s Christian Association, 1904-1905. Organized Baptist ministry, 1908. Pastor West Union, West Virginia, 1908-1909, 1st Church, Bucyrus, O., 1909-1911, 1st Church, Bakersfield, California, 1911-1915, 1st Church, Tacoma, Washington, 1915-1919, 1st Church, Middletown, O., 1919-1920, Beulah Church, Detroit, Michigan, 1920-1922, 1st Church, San Francisco, 1922-1934.

Conductor funeral service of President Warren G. Harding, Palace Hotel, San Francisco, August 3, 1923. President California branch, White Cross Anti-Narcotic Society of America, since 1927. International president Anti-Narcotic League since July 1933.

Membership

Member Kappa Sigma.; Mason (K.T.), Odd. Clubs: Commonwealth, East Bay Country.

Connections

Married Helen Elizabeth Tufts, of Canandaigua, New York, May 15, 1908. 1 daughter, Virginia Aileen. Married second, Nancy Barbara West, of San Francisco, January 31, 1933. Step-children—Bruce, Ross, Betty.