Log In

James Henry Maclafferty Edit Profile

Businessman , Congressman

a Representative from California


Born in San Diego, California, he moved with his parents to Oakland, California, in 1874, to Eugene, Oregon, in 1880, to Astoria, Oregon, in 1883, and to Tacoma, Washington, in 1884.

He died in Oakland, California, June 9, 1937, and the remains were cremated.


He attended the public schools.

He entered the lumber business in Tacoma and continued the same in Seattle until 1889.


He was engaged in the wholesale paper business at Chicago in 1899;

returned to the Pacific coast in 1900 and settled in Oakland, California, where he worked as a traveling salesman and in the paper business;

elected as a Republican to the Sixty-seventh Congress to fill the vacancy caused by the death of John A. Elston;

reelected to the Sixty-eighth Congress and served from November 7, 1922, to March 3, 1925;

unsuccessful candidate for reelection in 1924 to the Sixty-ninth Congress;

assistant to Secretary of Commerce from March 24, 1925, until August 31, 1927;

resumed business activities in Oakland, Calif.;

served as vice president of the Pacific American Steamship Association and of the Shipowners’ Association of the Pacific Coast.


Mason, Elk.

  • Republican Party , the United States of America

    1922 - 1925


Rev. B.S. Maclafferty - United States - Pastor
Rev. B.S. Maclafferty  - father of James Maclafferty

Antha (Taylor) Maclafferty - United States

James Henry Maclafferty

Antha Goemmer