Log In

James Otto Richardson Edit Profile

Naval officer

James Otto Richardson, American naval officer.

Background

Richardson, James Otto was born on September 18, 1878 in Paris, Texas, United States. Son of John James and Fannie (Foster) Richardson.

Education

Graduated from the United States Naval Academy, 1902.

Career

1 son, Joe Fenet. Commissioned ensign, June 1904. Promoted through grades to rear admiral, December 12, 1934. Assistant chief Bureau Ordnance, 1924-1927, director officer Personnel, 1928-1930.

Commanding officer United States Ship Augusta, 1931-1933. Budget officer, Navy Department, 1934-1935. Chief of staff for commander in chief United States Fleet, 1935-1936.

Commander Destroyers, Scouting Force, 1936-1937. Assistant to chief of naval operations, 1937-1938. Chief bureau of Navigation, 1938-1939.

Commander Battle Force. United States Fleet, 1939-1940. Commander in chief United States Fleet, 1940-1941.

Member General Board, Navy Department, 1941-1942. Retired October 1, 1942 with rank of admiral Executive vice president Navy Relief Society June 1942-May 1945. Released from active duty.

January 1947.

Membership

Clubs: Army-Navy, Army and Navy Country (Washington).

Connections

Married May Fenet, September 20, 1911.

father:
John James Richardson

mother:
Fannie (Foster) Richardson

spouse:
May Fenet