Log In

John Coburn Edit Profile

United States representative , judge , lawyer , officer , politician , member of the Indiana House of Representatives

John Coburn, American lawyer. Member Indiana legislature, 1850-1851; member Congress, 1867-1875; member United States Hot Springs (Arkansas) Commission, 1877-1879.

Background

Coburn was born in Indianapolis, Indiana, in 1825 (the year the city became the new state capital) and attended the public schools there.

Education

Later, he attended Wabash College in Crawfordsville, Indiana, graduating in 1846. He studied law, was admitted to the bar in 1849, and commenced practice in Indianapolis.

Career

As a student, he founded the Wabash College chapter of Beta Theta Pi fraternity, the first Greek letter fraternity on the campus. He served as a judge of the Court of Common Pleas from 1859 to 1861, when he resigned to enter the Union Army following the outbreak of the American Civil War. He became colonel of the 33rd Indiana Infantry on September 16, 1861.

He was captured in Kentucky and spent time in Libby Prison before being exchanged. Later, Coburn and Colonel Benjamin Harrison fought side by side in several battles while under General William Tecumseh Sherman's command. During that time, Coburn and his troops were the first into Atlanta and secured the city's surrender.

There is a large marker in downtown Atlanta where the city's mayor surrendered the city to Coburn. He was mustered out on September 20, 1864. In the omnibus promotions following the Civil War, he was brevetted as Brigadier General of Volunteers dating from March 13, 1865.

Coburn and his father were instrumental in saving the Indiana Historical Society and its papers in its early days. Coburn also gave one of the dedication speeches for the Indianapolis Soldiers and Sailors Monument. He promoted the building of the Soldiers' and Sailors' Orphanage in Knightstown, Indiana, and he helped secure the use of land in Indianapolis for Garfield Park.

Coburn was appointed as the first secretary of the Territory of Montana in March 1865 but resigned at once. He was elected judge of the fifth judicial circuit of Indiana in October 1865 and resigned in July 1866. Later, he was elected as a Republican to the Fortieth and to the three succeeding Congresses (March 4, 1867 – March 3, 1875).

He was an unsuccessful candidate for reelection in 1874 to the 44th Congress. After leaving Congress, he was appointed a justice of the Supreme Court of the Territory of Montana on February 19, 1884, and served until December 1885. He returned to Indianapolis, and resumed the practice of law.

He died in Indianapolis on January 28, 1908, and was buried in Crown Hill Cemetery.

Membership

Coburn was a member of the Indiana House of Representatives in 1850. While in Congress, he served as chairman of the Committee on Public Expenditures (41st Congress), and as a member of Committee on Military Affairs (42nd and 43rd Congresses).

Connections

Married Caroline A. Test, March 9, 1852.

father:
Henry P. Coburn. Coburn

spouse:
Caroline A. Test