Log In

Louis Childs Sanford

bishop

Louis Childs Sanford, American bishop. Member Zeta Phi. Address Route 1, Box 1196, Los Gatos, Calif.

Background

Sanford, Louis Childs was born on July 27, 1867 in Bristol, Rhode Island, United States. Son of Henry and Mary Childs (Esleeck) Sanford.

Education

Bachelor of Arts, Brown U., 1888. Bachelor of Sacred Theology, Episcopal Theological School, Cambridge, Massachusetts, 1892. Doctor of Divinity from Brown University, 1913.

Doctor of Laws from College of the Pacific, 1933.

Career

Deacon, 1892, priest, 1893, Protestant Episcopal Church. Missionary in charge St. Luke’s Mission, Selma, California, and St. Michael’s Mission, Fowler.

California, 1892-1898. Rector St. Paul’s Church, Salinas, California, 1898-1900, Church St. John the Evangelist, San Francisco, 1900-1907. Secretary 8th missionary department, 1908-1910.

Consecrated missionary bishop of San Joaquin District, California, January 25, 1911. Retired January 7, 1944.

Membership

Member Zeta Phi. Address Route 1, Box 1196, Los Gatos, Calif.

Connections

Married Annie Pepper, October 5, 1892 (died July 8, 1895). Married second, Ellison Vernon. Children: Edward Nicholson, Mary Esleeck, Royal Kendrick.

father:
Henry Sanford

mother:
Mary Childs (Esleeck) Sanford

spouse:
Annie Pepper

spouse:
Ellison Vernon.

child:
Edward Nicholson Sanford

child:
Mary Esleeck Sanford

child:
Royal Kendrick Sanford