Log In

Roy Campbell Smith Edit Profile

Naval officer

Roy Campbell Smith, American naval officer. Member of the United States Naval Institute (gold medal), Naval History Society.

Background

Smith, Roy Campbell was born on July 16, 1858 in Fort Mason, Texas, United States. Son of Charles Henry and Maria McGregor (Campbell) Smith.

Education

Graduated from the United States Naval Academy, 1878.

Career

Promoted ensign, April 8, 1882. Lieutenant junior grade, May 12, 1889. Lieutenant February 22, 1894.

Lieutenant commander, March 3, 1901. Commander, January 7, 1906. Captain, December 27, 1909.

Duty at Naval Academy, 1885-1888, Torpedo Station, 1892-1895. Served on Indiana, at Battle of Santiago, July 3, 1898. At Harvard University, 1899-1900.

On Massachusetts, 1901-1903. Naval attache, Paris and St. Petersburg, 1903-1906. Commanded Chattanooga, 1906-1908.

At Naval War College, 1908-1910. Duty Navy Department, Washington, District of Columbia, 1910-1912. Commanded Arkansas, 1912-1914.

Participated in occupation of Vera Cruz, Mexico, 1914. Director target practice and engineering competitions, Navy Department, 1914-1915. Supervisor New York Harbor, 1915-1916.

Appointed governor Guam and commandant Naval Station, Guam, May 30, 1916.

Membership

Member of the United States Naval Institute (gold medal), Naval History Society.

Connections

Married Margaret Aldrich Sampson, October 11, 1887.

father:
Charles Henry Smith

mother:
Maria McGregor (Campbell) Smith

spouse:
Margaret Aldrich Sampson