Log In

Samuel Mcgowan Edit Profile

Naval officer

Samuel Mcgowan, American naval officer. Awarded Navy Distinguished Service Medal (United States); Commander Legion of Honor (France); Royal Order of the Redeemer (Greece). Mason.

Background

Mcgowan, Samuel was born on September 1, 1870 in Laurens, South Carolina, United States. Son of Homer L. and Julia Ann (Farrow) M.

Education

Bachelor of Arts, University of South Carolina., 1889, Bachelor of Laws, 1891 (Doctor of Laws, 1918). Unmarried. Appointed assistant p.m. United States Navy, March 15, 1894.

Passed assistant p.m., March 30, 1895. P.m., May 5, 1899; pay inspector, May 11, 1906. P.m. general of the Navy and chief Bureau Supplies and Accounts with rank of rear admiral, July 1, 1914.

Promoted to permanent rank of rear admiral, August 29, 1916. Paymaster general of the navy and chief supply officer throughout the World War. Voluntarily retired, December 31, 1920.

Career

Assistant p.m; general of the Navy and chief Bureau Supplies and Accounts with rank of rear admiral, July 1, 1914.

Membership

Mason.

Connections

father:
Homer L. M. Collge Pharmacy

mother:
Julia Ann (Farrow) M.