Log In

Tomasz Peta Edit Profile

archbishop , Catholic priest

Tomasz Bernard Peta is the current Roman Catholic Archbishop of the Metropolitan Archdiocese of Saint Mary in the city of Astana, and the President of the Bishops' Conference of Kazakhstan from May 19, 2003.

Background

Peta, Tomasz was born on August 20, 1951 in Inowroclaw, Poland.

Career

He speaks Polish, Russian and Kazakh languages and he is citizen of the Republic of Kazakhstan. On June 5, 1976, he was ordained to the priesthood from the diocese of Gniezno. He began his work in Kazakhstan on August 21, 1990 as the parish "of Mary - Queen of Peace" in the village of Lakeside Tayynshinsky region of North Kazakhstan region.

On August 6, 1999 Pope John Paul II appointed him Apostolic Administrator in Astana. On March 19, 2001 by decision of the Holy See, Peta was ordained bishop. On May 17, 2003 the Pope lifted the Apostolic Administration in Astana to the level of archdiocese titled "Archdiocese of Saint Mary in Astana.

Then Tomasz Peta was appointed Archbishop, Metropolitan archdiocese of St. Mary in Astana. On May 19, 2003, was elected President of the Conference of Bishops of Kazakhstan. On May 6, 2008 Pope Benedict XVI entered the Metropolitan Tomasz Peta in the Congregation for the Clergy, dealing with life and work of the priests.