Log In

Follett Bradley Edit Profile

army officer.

Follett Bradley, American army officer. Decorated Croix de Guerre with palm and bronze star (France); Silver Star (United States); Distinguished Flying Cross, Distinguished Service Medal. Member Daedalians, Military Order World Wars, Institute Aero. Sciences, American Legion.

Background

Bradley, Follett was born on February 12, 1890 in Omaha. Son of Brig. General Alfred E. and Letitia (Follett) Bradley.

Education

Bachelor of Science, United States Naval Academy, 1910. Graduate Ordnance School of Application, 1915, Air Service Engineering School, 1922, Air Corps Tactical School, 1927, Command and General staff schedul, 1928, Army War College, Washington, 1932, Naval War College, Newport, 1933.

Career

December 1926); children—Carol (Mistress Frederick Savage Junior), Elizabeth Foster (Mistress M. E. Sorte), Follett (First lieutenant Air Corps, killed in England, June 22, 1941). Married second, Hester Henderson Foster, June 21, 1927. Commissioned ensign United States Navy, 1910.

Second in command Lieutenant Field Artillery, United States Army, 1912. Major AS, 1920, and advanced through grades to major General, February 1942. Learned to fly, 1916.

Served under air commander American Expeditionary Force, 1917, becoming junior military aviator. Instructor Artillery School of Fire, Fort Sill, Oklahoma 1919. Assistant commandant AS Technology School, Chanute Field, Illinois, 1922-1923.

Commanding officer France Field and 6th Composite Group, Panama Canal Department, 1923-1926. Instructor, director instm. Air Corps Tactical School, Langley Field, 1928-1931.

Commanding officer 9th Observation Group, Mitchel Field, New York, 1933-1934. Chief inspector, air mail, 1934. War Department General Staff, 1934-1935.

Assistant chief of staff, G-2, General Headquarters, Air Force, Langley Field, 1935-1938. Command Moffett Field, California, 1938-1939. Air officer. Puerto Rican Department, 1939-1940.

Command 13th Composite Wing, P.R., 1940-1941. Command 3d Bomber Command, MacDill Field, Tampa, Florida, 1941. Commanded 1st Air Force, Mitchel Field and special mission to Russia for President with personal rank of minister, 1942.

Inspector for United States Army Air Forces and overseas on special mission, 1943. Retired as major general, physical disability, April 1944. Aviation coordinator, assistant to president Sperry Gyroscope Company, since April 1944.

Membership

Member Daedalians, Military Order World Wars, Institute Aero. Sciences, American Legion. Clubs: Army and Navy Country (founder), Columbia Country (Washington).

Member of New York).

Connections

Married Katharine Rising, August 11, 1913 (deceased.; married second, Hester Henderson Foster, June 21, 1927. Children: Carol (Mistress.

father:
Brig. General Alfred E. Bradley

mother:
Letitia (Follett) Bradley

spouses:
Katharine Rising

Hester Henderson Foster

child:
Carol (Mrs Bradley