Log In

James Morgan Pepper

Church official

James Morgan Pepper, church official. Served as First lieutenant, chaplain 10th Infantry, United States of America, with American Expeditionary Forces, August 15, 1918-May 5, 1919.; Member American Legion.; Mason; member O.E.S.

Background

Pepper, James Morgan was born on April 17, 1884 in in a Mormon Camp in Southern Nevada. Son of James Morgan and Emma (Zadow) Pepper.

Education

Graduated from the high school, St. Joseph, Missouri, 1903. Student William Jewell College, Liberty, Missouri, 1904-1906. Master of Theology, Southern Baptist Theological Seminary, Louisville, Kentucky, 1909.

Career

Joseph, June 20, 1906. Children—James, Virginia May. ordained Baptist ministry, 1908. Missionary in lead belt of Missouri, 1909, 10.

Pastor Festus, Missouri, later Lansdowne Church, East St. Louis, Illinois, until 1926. Became general secretary-treasurer Illinois Baptist State Association, April 1, 1926. Pastor Maplewood (Missouri) Baptist Church, 1931-1936.

Research and literary work, Everglades, Florida, since 1936. President St. Clair Company Law Enforcement League, 1925,26.

Membership

Served as First lieutenant, chaplain 10th Infantry, United States of America, with American Expeditionary Forces, August 15, 1918-May 5, 1919. Member American Legion. Mason; member O.E.S.

Connections

Married Jessie May Wright, of St. Children: James, Virginia May.

father:
James Morgan Pepper

mother:
Emma (Zadow) Pepper

spouse:
Jessie May Wright

child:
James Pepper

child:
Virginia May Pepper