Log In

Peter John McGauran Edit Profile

Government official

He is an australian politician, was a member of the Australian House of Represemtatives, representing the Division of Glippsland in Victoria, (5 March 1983 -9 April 2008). His brother is Senator Julian McGauran.

Background

Peter John McGauran was born 16 November 1955 in Yallourn, Viatoria. He got his education at the Jesuit Xavier College in Melbourne and the University of Melbourne. Before entering politics he was a barrister and solicitor.

Career

McGauran was appointed Minister for Science and Technology in the Howard Government in 1996. On 26 September 1997 he was forced to resign his

position due to Ministerial impropriety. He returned to the ministry in 1998 as Minister for the

Arts and the Centenary of Federation 1998–2001, Minister for Science

2001–04, and Minister for Citizenship and Multicultural Affairs 2004–05.

In July 2005 he was promoted to Cabinet and became Minister for Agriculture, FIsheries and Forestry. He held this position until 3 December 2007.

On 4 April 2008, McGauran announced he would shortly be resigning from parliament, citing plans to pursue interests in the thoroughbred horse racing.His resignation was effective on 9 April.

After he revealed events that occurred in 1996, where he was physically assaulted by Alphonse Gangitano.