Log In

Richard Jacquelin Marshall Edit Profile

educator , army officer

Richard Jacquelin Marshall, American educator, army officer. Member ODK, Kappa Alpha.

Background

Marshall, Richard Jacquelin was born on June 16, 1895 in Markham, Virginia, United States. Son of Marion L. and Rebecca (Marshall) Marshall.

Education

Student Norfolk Academy, 1907-1911. Bachelor of Science, Virginia Military Institute, 1915. United States Army Question Manager School, 1926-1927, Command and General staff schedul, 1932-1934, Army Industrial College, 1934-1935, Army War College, 1935-1936.

Doctor of Laws, Washington and Lee University, 1949.

Career

Commissioned Second lieutenant, United States Army, November 28, 1916, and advanced through grades to major general, August 8, 1942. Served in 1st United States Army Division, World War I. Deputy chief of staff The United States of America.F.F.E., July 29, 1941.

Deputy chief of staff, S.W.P.A., 1942. Commanding general, United States Army Services of Supply S.W.P.A., 1942. Chief of staff The United States of America.F.F.E., 1944.

Deputy chief of staff United States Army Forces in the Pacific, June 1945, chief of staff, 1945, retired 1946. Superintendent Virginia Military Institute 1946-1952.

Membership

Member ODK, Kappa Alpha.

Connections

Married Nell Mutter, June 15, 1921.; married second, Isabel Crum, December 28, 1935. Children: Dorothy Lummus, stepdaughter, (Mistress.

father:
Marion L. Marshall

mother:
Rebecca (Marshall) Marshall

spouses:
Nell Mutter

Isabel Crum

children:
Dorothy Lummus Marshall

stepdaughter Marshall

(Mrs Marshall